Λευκάδα: Συγκέντρωση και πορεία αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό λαό
Συγκέντρωση αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό λαό διοργάνωσε το βράδυ της Πέμπτης 19 Οκτώβρη 2023 το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας-Βόνιτσας. Στη συγκέντρωση που έγινε στην πλατεία του Αη Μηνά καλούσαν επίσης ο Σύλλογος Εργαζομένων του Νοσοκομείου Λευκάδας και το Σωματείο Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Λευκάδας.
Στη συγκέντρωση μίλησε ο Βαγγέλης Βερροιώτης, μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου, ο οποίος κατήγγειλε το κράτος-δολοφόνο του Ισραήλ που προχωρά στα πιο απεχθή εγκλήματα, όπως ο βομβαρδισμός του νοσοκομείου στη Γάζα με εκατοντάδες νεκρούς. Είπε μεταξύ άλλων, ότι η ακύρωση του ταξιδιού του πρωθυπουργού στο Ισραήλ δεν ακυρώνει τις τεράστιες ευθύνες του. Συνεχίζει να κάνει τον σημαιοφόρο του ΝΑΤΟ και των Αμερικανών στην περιοχή και τρέχει να επικροτήσει τη σφαγή μιλώντας για νόμιμη αυτοάμυνα των Ισραηλινών. Ευθύνες επέρριψε και σε όλα τα άλλα αστικά κόμματα, ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ και τους κάθε λογής φασίστες που έτρεξαν να καταδικάσουν τους Παλαιστίνιους και να συνταχθούν με τις επιταγές του ΝΑΤΟ, της ΕΕ και των Αμερικανών. Όπως επισήμανε, είναι ντροπή για όποιον θέλει να αυτοπροσδιορίζεται ως αριστερός και ριζοσπάστης η ανακοίνωση στήριξης στο κράτος του Ισραήλ από τον ΣΥΡΙΖΑ.
Ακολούθησε πορεία κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου της πόλης της Λευκάδας με κατάληξη την κεντρική πλατεία και τους διαδηλωτές να φωνάζουν συνθήματα, όπως «Η ιστορία έχει μια σωστή πλευρά, με την Παλαιστίνη ως τη λευτεριά», «Στον ιμπεριαλισμό καμιά υποταγή, η μόνη υπερδύναμη είναι οι λαοί», «Λευτεριά στην Παλαιστίνη» κ.ά.