Τιμήθηκε η επέτειος της εξέγερσης των Λευκαδίων χωρικών κατά των Άγγλων το 1819
Ο Δήμος Λευκάδας και η Κοινότητα Σπανοχωριου τίμησαν σήμερα την επέτειο της μάχης στη θέση «Μπόζα» κατά την εξέγερση των χωρικών της ορεινής Λευκάδας κυρίως των Σφακιωτών ενάντια στους Άγγλους αποικιοκράτες στις 4 Οκτωβρίου 1819.
Τελέστηκε δοξολογία στην εκκλησία Κοίμησης της Θεοτόκου στην Επισκοπή Σπανοχωριου και στη συνέχεια επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών στο ομώνυμο Μνημείο.
Αιώνια η μνήμη των αγωνιστών!
(Κοινοποιήθηκε από τον Σπύρο Διον. Φίλιππα στην δημόσια ομάδα που διατηρεί η σελίδα μας στο facebook)
Σημείωση σύνταξης:
Εντύπωση βέβαια προκαλεί γιατί ο εορτασμός έγινε φέτος στα μουλωχτά σε αντίθεση με την περασμένη χρονιά όπου είχε προαναγγελθεί στα ΜΜΕ και η συμμετοχή του κόσμου ήταν σαφώς μεγαλύτερη.