Πανό έξω από το ΕΦΚΑ από το Συνδικάτο Οικοδόμων Λευκάδας
Στο πλαίσιο της σημερινή 24ωρης απεργίας των Οικοδόμων και της παράστασης διαμαρτυρίας που πραγματοποιήθηκε το πρωί έξω από το ΕΦΚΑ το Συνδικάτο Οικοδόμων και Συναφών Επαγγελμάτων Λευκάδας-Βόνιτσας ανάρτησε πανό με τα αιτήματα της απεργίας έξω από το κτίριο που στεγάζεται το ΕΦΚΑ.
Βασικά αιτήματα της απεργίας είναι η αναγνώριση και διανομή των «υπέρ αγνώστων» ενσήμων, που μπορεί να συμβάλει στην αντιμετώπιση του προβλήματος το οποίο έχουν χιλιάδες εργαζόμενοι που βρίσκονται κοντά στη σύνταξη αλλά τους λείπουν ένσημα. Η λήψη μέτρων για την προστασία της υγείας και της ζωής των εργαζομένων. Η κήρυξη της κλαδικής ΣΣΕ ως υποχρεωτικής. Η υπογραφή εργοταξιακών ΣΣΕ και η καταβολή επιδόματος στους πλημμυροπαθείς οικοδόμους.