Αποδέχτηκε την πρόσκληση να επισκεφτεί τη Λευκάδα ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος
Σε ανάρτησή του στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb ο Δήμαρχος Λευκάδας αναφέρει:
«Είχα την ιδιαίτερη τιμή και ευλογία να συναντήσω τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. κ Βαρθολαμαίο στο Φανάρι, ως μέλος αντιπροσωπείας από τη Λευκάδα και την Ιθάκη. Τον προσκαλέσαμε να λαμπρύνει με την παρουσία του, τον εορτασμό του Αγίου Πνεύματος τον προσεχή Ιούνιο, στη Λευκάδα, πρόσκληση που με μεγάλη του χαρά, αποδέχθηκε. Μια επίσκεψη που θα αποτελέσει ένα ιστορικό γεγονός για την τοπική μας εκκλησία.»
(Οι φωτογραφίες είναι από τον ως άνω λογαριασμό στο fb)