Το σπάσιμο του ροδιού την Πρωτοχρονιά για καλοτυχία και καλό ποδαρικό
Στην περιοχή του Αλέξανδρου δεν θυμάμαι να είχαμε το πρωτοχρονιάτικο έθιμο της κουτσούνας (αγριοκρεμμύδας) που απαντάται στην πόλη της Λευκάδας και σε άλλα χωριά για καλή τύχη και υγεία.
Όπως μάλιστα γράφει ο Γεννάδιος («Λεξικόν Φυτολογικόν», Αθήνα, 1914) στην Ελλάδα και σε πολλά μέρη της Ανατολής επικρατούσε η συνήθεια να κρεμούν στο ανώφλι της πόρτας των σπιτιών ή στην οροφή των εργαστηρίων ανθισμένο βολβό του φυτού ως προφυλακτικό κατά του «βασκάνου οφθαλμού», ένα έθιμο που χρονολογείται από την εποχή του Πυθαγόρα, ο οποίος κρεμούσε ένα βολβό μπροστά από την πόρτα του σπιτιού του ως «αλεξιφάρμακο» (= αντίδοτο φαρμάκου). Ο Διοσκουρίδης περιγράφοντας τις φαρμακευτικές ιδιότητες του φυτού αναφέρει: «έστι δε και αλεξιφάρμακον όλη προ των θυρών κρεμασμένη». Το ίδιο περίπου αναφέρει ως λεγόμενο και ο Θεόφραστος: «Λέγεται δε και προ των θυρών της εισόδου φυτευθείσαν αλεξητήριον είναι της επιφερομένης δηλήσεως» (Φ.Ι., 7, 13,4).
Το πρωτοχρονιάτικο ρόδι είναι επίσης ένα ελληνικό έθιμο της Πρωτοχρονιάς, που προέρχεται από τη Πελοπόννησο αλλά εορτάζεται και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας καθώς και στο νησί μας, τη Λευκάδα. Ο νοικοκύρης βγαίνει από το σπίτι του κρατώντας στο δεξί του χέρι ένα ρόδι μπαίνει στο σπίτι του και το πετάει κάτω για καλοτυχία και καλό ποδαρικό.