Το Πρωτοχρονίατικο μήνυμα του απερχόμενου Δημάρχου Λευκάδας κ. Χαράλαμπου Καλού
Λευκαδίτισες και Λευκαδίτες,
ένας ακόμη χρόνος μας αποχαιρετά και μαζί με αυτόν κλείνει και μια δημοτική περίοδος. Μια τετραετία ταραχώδης, γεμάτη πρωτόγνωρες κρίσεις που καλούμασταν συνεχώς να τις διαχειριστούμε, χωρίς όμως ποτέ να το βάλουμε κάτω, προσπαθήσαμε, παλέψαμε και εν τέλει φρονούμε ότι κάναμε στο ακέραιο το καθήκον μας για τον τόπο.
Αφήνουμε παρακαταθήκη για την επόμενη μέρα στη νέα διοίκηση, ως προίκα, ένα σύνολο έργων σε εξέλιξη που όμοιο του δεν είχε γνωρίσει ποτέ η Λευκάδα. Έργα τα οποία είναι αναγκαία και θα αλλάξουν τον τόπο μας.
Το έργο αυτό όμως δεν το κατάφερα μόνος μου, για αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσοι συνέδραμαν την προσπάθεια αυτή: τους δημοτικούς συμβούλους, τους υπηρεσιακούς παράγοντες, την πολιτεία, τους συνεργάτες μου, την οικογένειά μου, αλλά πρωτίστως όλους εσάς που μου δώσατε τη δυνατότητα να υπηρετήσω τον τόπο μου, χωρίς ποτέ να διαχωρίσω τους δημότες.
Και μόνο το άκουσμα ότι έχουμε έναν δήμαρχο για όλους τους δημότες, αποτελούσε για εμένα τη μεγαλύτερη τιμή, για αυτό και μπορώ να σας κοιτάζω όλους στα μάτια.
Με τον ίδιο ζήλο και διορθώνοντας τα λάθη μας, θα συνεχίσουμε την προσπάθεια για ένα καλύτερο αύριο, για τον τόπο που αγαπάμε.
Σας ευχαριστώ από καρδιάς.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ