Ο αγιασμός των υδάτων στην πόλη της Λευκάδας
Με καλό καιρό και παρουσία πλήθους κόσμου και των Αρχών του τόπου γιορτάστηκαν τα Θεοφάνεια στην πόλη της Λευκάδας.
Μετά την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και την ακολουθία του Μεγάλου Αγιασμού στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας Λευκάδας, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Λευκάδας και Ιθάκης κ. Θεοφίλου, ξεκίνησε η λιτανευτική πομπή για τον αγιασμό των υδάτων που έγινε πάλι φέτος κατ΄ εξαίρεση στην οδό Θεοδ. Φλογαΐτη, απέναντι από τον χώρο στάθμευσης του λιμενικού ταμείου, λόγω των εργασιών που βρίσκονται σε εξέλιξη στην παραλία.
Τηρήθηκε για μια ακόμη φορά, το ιδιαίτερο έθιμο της κατάδυσης των πορτοκαλιών κατά τη διάρκεια του αγιασμού των υδάτων που επικρατεί στην πόλη της Λευκάδας.
Το έθιμο αυτό θέλει να κρατούν οι πιστοί τρία τέσσερα πορτοκάλια δεμένα με σπάγκο και να τα βουτούν μετά την τρίτη κατάδυση του Σταυρού στη θάλασσα. Τα παίρνουν κατόπιν για το καλό στο σπίτι τους όπου και συνηθίζονταν παλιότερα να τα κρεμούν μπροστά στα εικονίσματα, αφού φρόντιζαν προηγούμενα να πετάξουν κατά τη διάρκεια της τελετής του αγιασμού τα πορτοκάλια της περασμένης χρονιάς στη θάλασσα. Το έθιμο θεωρείται κατάλοιπο της Ενετοκρατίας, όταν τελούνταν ακόμη η τελετή του αγιασμού στο υδραγωγείο της πόλης, όπου και βρισκόταν αρκετά κτήματα των γαιοκτημόνων της εποχής με εσπεριδοειδή – κυρίως πορτοκαλιές. Αυτοί, όπως λέγεται, για να πάει καλά η παραγωγή τους συνήθιζαν να ρίχνουν πορτοκάλια μέσα στο καθαγιασμένο νερό.
Οι φωτογραφίες είναι του Νίκου Ζαμπέλη.