Εκπαίδευση Α’ Βοηθειών στους εργαζόμενους της ΜΑΡΙΝΑΣ Λευκάδος από το Π.Τ. Λευκάδας Ε.Ε.Σ.
Το Περιφερειακό Τμήμα Λευκάδος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κατόπιν αιτήματος της διεύθυνσης της ΜΑΡΙΝΑΣ Λευκάδος πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία στις 29-31 Ιανουαρίου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Α΄ Βοηθειών με πιστοποίηση του Ε.Ε.Σ. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν στελέχη και εργαζόμενοι της εταιρείας διαφόρων ειδικοτήτων.
Oι συμμετέχοντες, εκπαιδεύτηκαν τόσο θεωρητικά όσο και στην πρακτική εφαρμογή της Καρδιοπνευμονικής ανάνηψης, Αυτόματου Εξωτερικού Aπινιδιστή, περιπτώσεις πνιγμονής κλπ, ώστε να είναι σε θέση να προσφέρουν αποτελεσματική πρώτη βοήθεια με ασφάλεια, σε έκτακτα περιστατικά.
Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της ΜΑΡΙΝΑΣ Λευκάδας στα γραφεία του Ναυτικού Ομίλου από την Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κα. Αρετή Τσούτσικου.
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Διευθυντή της Μαρίνας κο Σπύρο Δαλλό και τον Υποδιευθυντή κο Δημήτρη Κουτσούπα για την άψογη συνεργασία και την εμπιστοσύνη που δείχνουν στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό.
Το τμήμα μας υλοποιεί εκπαιδευτικά προγράμματα με πιστοποίηση σε τακτά χρονικά διαστήματα και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο email μας lefkada.dpt@redcross.gr για περισσότερες πληροφορίες.