Ιδιωτικός χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων δημιουργείται στο κέντρο της Νικιάνας
Ένας ιδιωτικός χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων δημιουργείται στο κέντρο της Νικιάνας, δίπλα από το σούπερ μάρκετ «Κρητικός», ενώ σύμφωνα με πληροφορίες βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία της προσωρινής παραχώρησης από ιδιώτη στο Δήμο Λευκάδας ενός χώρου πίσω από το φαρμακείο που θα μπορούσε μετά την κατάλληλη διαμόρφωση να χρησιμοποιηθεί για το σκοπό αυτό.
Είναι γνωστό το οξυμένο πρόβλημα της στάθμευσης κατά τους θερινούς μήνες στη Νικιάνα Λευκάδας, αφού τα λιγοστά πάρκινγκ που υπάρχουν δεν επαρκούν σε καμιά περίπτωση να καλύψουν τις αυξημένες ανάγκες που έχει το χωριό κατά την περίοδο του καλοκαιριού, ενώ το πρόβλημα αναμένεται να οξυνθεί στο μέλλον με την κατασκευή της διαχωριστικής νησίδας που θα καταργήσει κάποιες θέσεις πάρκινγκ (στα σημεία των κυκλικών κόμβων και των δύο στάσεων του ΚΤΕΛ) κατά μήκος του επαρχιακού δρόμου που διασχίζει το χωριό.
Είναι χαρακτηριστικό ότι χθες Τετάρτη 1 Μάη δεν υπήρχαν κενές θέσεις στάθμευσης στο λιμάνι του χωριού παρότι δεν έχουν ανοίξει ακόμη όλα τα μαγαζιά.