Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ που νίκησε τον Άρη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Μάι 20th, 2024

Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ που νίκησε τον Άρη

arhs_paok_1Πηγή: Eurokinissi

Πρωταθλητής Ελλάδας στέφθηκε ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του βορρά, με μια παλικαρίσια εμφάνιση, νίκησε τον Άρη με 2 – 1, μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» και κατέκτησε το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Στο 30ό λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Τόμας που πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα. Στο 47’ λεπτό ο Μορόν έπιασε ένα απίστευτο γυριστό και ισοφάρισε 1 – 1, βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο. Στο 62ο λεπτό ο Τάισον νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 2 – 1 για τον ΠΑΟΚ. Από το 78’ ο ο δικέφαλος έπαιζε με δέκα παίχτες, καθώς ο Μιχαηλίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά κατάφερε να διατηρήσει το αποτέλεσμα.

Οι φίλαθλοι της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα. Ο δικέφαλος της Αθήνας κέρδισε άνετα με 3 – 0 την Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά η νίκη του ΠΑΟΚ του στέρησε τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει από το 2 – 0 σε βάρος του στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό και τερμάτισε στην τρίτη θέση, παίρνοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι ερυθρόλευκοι έχαναν με δύο τέρματα μέχρι το 72’, όταν ο Ποντένσε «κρέμασε» τον Λοντίγκιν και μείωσε σε 2-1. Στο 80ο λεπτό, Γιόβετιτς, με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 για τους Πειραιώτες.