Έγινε σήμερα στην Εγκλουβή η ενημερωτική συγκέντρωση για τα ανεπιτήρητα βοοειδή
Πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 2 Ιουνίου στην Εγκλουβή η συγκέντρωση για ενημέρωση, συζήτηση και διαβούλευση αναφορικά με τα ανεπιτήρητα βοοειδή και τα αγριογούρουνα στην οποία καλούσε ο πρόεδρος της Εγκλουβής Ηλίας Κούρτης.
Στη μάζωξη πήραν μεταξύ άλλων μέρος ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Ξενοφών Βεργίνης, οι επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων στο Δήμο Λευκάδας κ.κ. Χαράλαμπος Καλός, Κωνσταντίνος Δρακονταειδής και Βαγγέλης Βερροιώτης, Αντιδήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι, πρόεδροι κοινοτήτων οι περιοχές των οποίων πλήττονται από τα ανεπιτήρητα παραγωγικά ζώα, κ.ά.
Η συγκέντρωση είχε ενημερωτικό χαρακτήρα μετά και τη νέα μεταφορά από κτηνοτρόφο την περασμένη Δευτέρα βοοειδών στην περιοχή της Εγκλουβής. Υπήρξε δέσμευση ότι το θέμα θα έρθει για συζήτηση στο δημοτικό συμβούλιο.